ITINERÁŘ

Lužnice 2018

kompletní znění itineráře lze stáhnout v sekci

download - Lužnice 2018

(k dispozici už je kompletní dopracovaná verze)

Pátek 4. 5. 2018

 

  • Sraz v odpoledních až večerních hodinách v kempu a vodáckém tábořišti Majdalena u stejnojmenné obce na adrese: Majdalena 159, 378 03. Zde rozbijeme tábor na celou délku pobytu, z čehož vyplývá, že letos žádné stěhování stanů či převozy aut nehrozí!. Na úvodní straně našich webovek https://kvetnova-voda.webnode.cz/ najdete místo srazu vyznačené na mapě. Pro více informací /k celé akci/ lze stáhnout veškeré dokumenty včetně map v sekci download.

 

Podrobnější informace o kempu naleznete zde: 

kemp a vodácké tábořiště Majdalena - https://www.pujcovnalodidunaj.cz/

 

  • večer vítání u ohně, pívečka, vínečka apod. /předpokládáme otevřený kiosek v kempu s krásným názvem „U Dunaje na Lužnici“/ dle přímení provozovatelů.

     

Sobota 5. 5. 2018 - voda I. část: Suchdol nad Lužnicí – Majdalena

– ráno přesun pěšky do žst. Majdalena /830m/, následně vlakem do žst. Suchdol nad Lužnicí a nakonec opět pěšky do kempu Vodácká základna /815m/kde si převezmeme lodě a budeme pokračovat po vodě zpět do Majdaleny.

 

voda I. část:

Úsek: Suchdol nad Lužnicí (Lužnice, km 125,1 - nástupní místo Suchdol I) jez Pilař (Lužnice, km 116,8 - jez Pilař) Majdalena (Lužnice, km 113,4 - nástupní místo Majdalena)

 

Sjezd řeky v úseku Suchdol nad Lužnicí - Majdalena s plánovanou občerstvovací zastávkou v Hostinci U Pilaře https://www.penzion-pilar.cz/, nedaleko stejnojmenného jezu, u kterého zakotvíme. Jez je nesjízdný a kotvit budeme po levé straně /viz obrázek/. První den nás bude čekat trasa o celkové délce 11,7 km (Suchdol - jez Pilař 8,6 km a jez Pilař – Majdalena 3,1 km)

Trasa:             https://mapy.cz/s/2fRus

 

 

Neděle 6. 5. 2018 - voda II. část: Majdalena – Stará Hlína

             

voda II. část:

Úsek: Majdalena (Lužnice, km 113,4 - nástupní místo Majdalena) Stará Hlína (Lužnice, km 97,5 - výstupní místo Stará Hlína)

Sjezd řeky v úseku MajdalenaStará Hlína o celkové délce 15,9 km bez možnosti občerstvovací zastávky v celém úseku. Tzn.: chlast a žrádlo sebou!!!

 

Po doplutí vrátíme lodě a dojdeme se občerstvit do jedné z nedalekých hospůdek ve Staré Hlíně (Hospoda U Pytláka https://www.facebook.com/Upytlaka nebo Rožmberská hospůdka https://www.rozmberska-hospudka.cz/). Jakmile budeme dostatečně nasyceni a opojeni vydáme se busem či kombinací bus a vlak (podle toho jak co příhodněji pojede) zpět do Majdaleny kde můžeme v poklidu pokračovat.

 

Trasa:             https://mapy.cz/s/2fTXL

 

  • večer buď potlach u ohně, nebo v místním kiosku

 

Pondělí 7. 5. 2018 – pěšárna

heslo: Okolo Třeboně, pasou se tam ryby“

 

  • 09:45               odchod z kempu Majdalena na žst. Majdalena

»» 818 m / 0:13 hod.

  • 10:09 - 12:07   cesta vlakem a busem do Litschau (Ličov) – Austria

  • 12:07 - 14:30   prohlídka městečka Litschau vč. občerstvení                                        https://www.litschau.at

 

Při staré dolnorakouské obchodní stezce z Gmündu do Nové Bystřice při řece Raissbach (na české straně hranice známé jako Dračice) leží malebné městečko Litschau, které kdysi lákalo kupce na sklářské a textilní výrobky a dnes si buduje pověst klimatických lázní. Návštěvníka přitom nepochybně na první pohled upoutá mocný hrad s 25 metrů vysokou válcovou věží, tyčící se na skalní vyvýšenině nad levým břehem Raissbachu. Je to nejsevernější město v Rakousku.

 

Turistické zajímavosti Litschau:

 

Zámek Litschau  (číslo na mapě: 2.)

Od roku 1763 je zámek ve vlastnictví hraběcí rodiny Seilern-Aspang, která ho stále obývá. Prohlídka vnitřních prostor proto není možná.

O zámku Litschau koluje mnoho pověstí, jako např. jak z něj zámecká paní lukem a šípem vystřelila lžíci z ruky švédskému generálovi, který právě u Altersteinu jedl svůj oběd (obléhání Švédy).

Na věži jsou markantní vyčnívající krakorce, na kterých byl dříve umístěn ochoz.  Na krakorcích se zjevuje litschauské zámecké strašidlo, které za úplňku

neklidně obchází kolem věže s hlavou pod paží. Zámeckým strašidlem není nikdo menší než plukovník Wenzel, svobodný pán z Moratschky (svého času majitel zámku), který v roce 1597 krvavě potlačil selské povstání ve Waldviertelu.

Farní kostel sv. Michala s kaplí Credo a farním kostelem (číslo na mapě: 1.)

Monumentální stavba dominuje náměstí rakouského městečka Litschau (česky Líčov), údajně názvem slovanského původu. Ostatně Vitorazsko, kde se Litschau nachází, často přecházelo do držení českých rodů (a zpětně do rakouských). Kostel, původně románský, vznikl někdy v polovině 13. století. Koncem 14. století a dále v 15. prošel rozsáhlou gotickou přestavbou, ovšem přerušenou husitskými válkami. Z původního kostela vlastně zbyl jen půdorys presbytáře, stavbu kostela završilo gotické trojlodí zastropené žebrovou klenbou. Hlavními postavami oltáře je Sv. Michal, sv. Florian a Sv. Jan Nepomucký. V interiéru jsou odkryté gotické fresky z l. 1370-80.

Při opravě náměstí byla objevena kaple Credo pod hlavní úrovní podlahy kostela se samostatným vstupem. Ta je vlastně jedinou románskou částí stavby. Předsunutá hranolová věž je zakončena novější barokní bání.

Fasáda kostela je hladká s opěrnými gotickými pilíři. Vysoká gotická okna jsou zdobena novějšími vitrážemi, přičemž na jedné z nich je zachycen říšský král Václav IV. při investituře rakouských vévodů Wilhelma I. a Albrechta IV.

Na náměstí poblíž kostela pak stojí mimo jiné i kamenný pranýř z roku 1688.

Vlastivědné muzeum  (číslo na mapě: 3.)

otevírací doba: Červen až září: Sobota: od 10:00 do 12:00 !!!!!

Muzeum pletařství Johanna Hörmanna  (číslo na mapě: 4.)

otevírací doba: Květen až září: Sobota: od 10:00 do 12:00 !!!!!

Rodný dům Kašpara Schrammela  (číslo na mapě: 5.)

Roku 1811 se tu narodil Kaspar Schrammel, otec bratrů Schrammelových a zakladatel šramelu, taneční hudby a specifického hudebního stylu Heurigenmusik, který byl po nich pojmenován. Na Schrammel Klang Festivalu, který se koná u jezera Herrensee v Litschau a je označován jako „Woodstock vídeňské písně“, se šramel velmi často hraje v klasickém kvartetovém obsazení (dvoje housle, klarinet a kytara).

otevírací doba: Návštěva je možná pouze zvenčí. !!!!!

Lesní naučná stezka se stromovým horoskopem  (číslo na mapě: 15.)

 

  • 14:30 - 16:00   cesta pěšky do Naturdenkmal Graselstein - Dachsgraben

»» 4,8 km / 1:30 hod.

 

Soubor jeskyní nedaleko Litschau

Dokonce i slavný "Graselstein" stojí za procházkou. Je považován za jedno z mnoha úkrytů známého lupičského kapitána Johanna Georga Grasela, který žil jako "Robin-Hood" ve Waldviertlu.

  • Litschauerhöhle (Jeskyně Litschauer)

  • Praschlhöhle

  • Grabenloch (dřez)

  • Blockhöhle I. (bloková jeskyně)

  • Blockhöhle II.

  • Blockhöhle III.

     

  • 16:00 - 18:45   cesta pěšky do Chlumu u Třeboně  

»» 9,5 km / 2:47 hod.

 

pro pohodáře
  • 18:45 - 19:30   občerstvení v Chlumu u Třeboně /dřívější bus 17:55, poté již nic nejede/

  • 19:30 - 19:40   cesta busem zpět do Majdaleny

 

pro notorické chodiče
  • 18:45 - 21:30   cesta pěšky do Majdaleny

»» 10,7 km / 2:44 hod.


Trasa kratší (do Chlumu):                       https://mapy.cz/s/2iaR4      Trasa 14,9 km – 4:31 h

Trasa delší (do Majdaleny):        https://mapy.cz/s/2iaQj      Trasa 25,6 km – 7:14 h

 

Úterý 8. 5. 2018

 

  • Rozloučení se a návrat do domovů

     

  • Vzhledem k tomu, že to letos budeme mít domů celkem daleko, tak možné návštěvy různých pamětihodností nenabízíme a ponecháváme to na svobodné vůli každého soudruha.

Květnová LUŽNICE 2018

- úsek: Suchdol nad Lužnicí / Majdalena / Stará hlína

 

Itinerář

je prozatím v přípravě


V DUBNU 2018 PROBĚHNE V OKOLÍ LUŽNICE PRŮZKUMNÁ AKCE, NA ZÁKLADĚ KTERÉ BUDE ITINERÁŘ DOPRACOVÁN DO OBVYKLÍCH PODROBNOSTÍ

 

JEHO VYVĚŠENÍ ZDE TEDY OČEKÁVEJTE PO PRVNÍ POLOVINĚ DUBNA

 

DĚKUJEME ZA TRPĚLIVOST

NÁČELNÍK A VILDA